top of page

Výsledky DM a SH testu Danteho


Asi jako každý zodpovědný majitel ne jen krycího psa se stále snažíme aby byl zdravý, šťastný, měl vše co potřebuje a samozřejmě přemýšlíme, co jako jednotlivci dokážeme ovlivnit v rámci tohoto úžasného plemene. Jelikož se Dante líbí ne jen nám, ale slaví úspěchy i na poli výstavním, má zajímavý rodokmen, ale především má pravou berňáckou povahu, kdy miluje všechno a všechny, je předpoklad, že by mohl zasáhnout do chovu jako otec nejednoho vrhu. V rámci podpory jeho zdraví je už od štěňátka na BARF-u, kterému se věnuji už 8 let a profesně dva. Domnívám se, že když se vyhnu zbytečné chemii v granulích, pes dostane přirozenou a zdravou stravu, tak můžu eliminovat hodně dnešních nemocí, i když základ je vždy v genetice.

Před bonitací jsme samozřejmě absolvovali RTG vyšetření, kde jsou povinné snímky DKK a DKL. Zajímalo mě i vyšetření OCD, které je taky částečně genetickou záležitostí. U rentgenů nám MVDr. Decker nabídl ještě vyšetření LTV, o kterém jsem do té doby neslyšela. Všechny tyto RTG vyšetření vyšly nejlépe jak mohly a Dante je HD A/A, ED 0/0, OCD neg., LTV typ 0.

Další nemoci na které berňáci trpí stále víc a jsou na ně testy předpokladu onemocnění, jsou nepovinné testy DM (degenerativní myelopatie) a test SH (histiocistární sarkom). Výsledky obou těchto testů nám dorazily v průběhu jednoho týdne a oba dopadly opět nejlépe jak jen mohly. Dante je dle výsledku na DM čistý, na oba exony, takže je DM clear, exon 1 N/N a exon 2 N/N. Jěště větší radost mi udělal výsledek testu SH, který je opět nejlepší možný a Dante má SH index A, což "v překladu" znamená, že má 4x menší šanci onemocnět tímto sarkomem. 

Dante je mladý, aktivní a nezbývá než věřit, že zdravý pes, který ve svých necelých třech letech rozdává jen radost a lásku a pro nás znamená opravdu hodně. 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page